Кафедра економічної кібернетики
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Наукові гуртки

Науковий гурток «Самоорганізація соціально-економічних систем»

Мета – ознайомлення студентів з сучасною науковою парадигмою, ядром якої є синергетика, з синергетичною методологією дослідження соціально-економічних систем.

Сучасний світ характеризується нестабільністю, різноманітністю, неоднозначністю. Ефективність діяльності особистості в динамічному світі багато в чому залежить від її світогляду, розуміння сучасної наукової парадигми, усвідомлення принципів розвитку суспільства та взаємодії природи і суспільства. На думку багатьох дослідників, роль нового світоглядного орієнтиру може відігравати синергетика – загальна теорія самоорганізації та еволюції складних систем.

Синергетика акцентує увагу на тому, що соціально-економічні системи можуть проходити через ієрархію нестійкого розвитку, і в них можуть виникати дедалі більш складні структури. Такі нестійкості можуть бути викликані як впливом внутрішніх, так і зовнішніх факторів, і можуть привести до нової просторово-часової організації системи: виникнення структурних змін, існування граничних циклів, хаосу тощо.  Для оволодіння синергетичною методологією майбутнім економістам важливо зрозуміти сутність таких понять як біфуркація, граничний цикл, аттрактор, детермінований хаос.

З метою ознайомлення студентів з основними ідеями синергетики як сучасної наукової парадигми, з синергетичною методологією дослідження соціально-економічних систем,  на кафедрі економічної кібернетики започаткував роботу науковий гурток «Самоорганізація соціально-економічних систем», керівник – к.ф.-м.н., доцент Коломієць С.В.

В рамках роботи гуртка планується організація тематичних семінарів, круглих столів для обговорення результатів досліджень; підготовка студентів до участі у конференціях тощо.

Сподіваємось, що знайомство  з елементами синергетики надасть можливість студентам більш детально познайомитись з сучасною науковою парадигмою, сприятиме становленню наукового мислення, що відповідає сучасній науковій картині світу, коли не можуть бути застосовані стандарти класичної науки.